Yarışma Sonuçları


6. Doğal Taş Tasarım Yarışması'nda dereceye giren tüm projeler:

DOME

Edizalp AKIN Dome; yaz aylarında dış ortamlarda sinekleri insanlardan uzak tutmak için tasarlanmıştır. İç kısmında spiral sinek kovucu barındırır. Alt haznesine sinek kovucu yerleştirilir. Üst kısmıda yerleştirilip kapatıldığı zaman dıştan gelecek darbelere karşı devrilmesini engeller ve yanmaktan oluşan küllerini muhafaza eder. Hepsi yanıp kül olduğu zaman alt kısımdaki kül dökülür ve yeni sinek kovucu yerleştirilir. Üst kısımdaki delikler dumanın bulunduğu ortama en rahat şekilde yayılması göz önünde bulundurularak açılmıştır. Deliklerden çıkan dumanla , Türk hamamının kubbesinden çıkan sıcak hava buharı metaforu oluşturulmuştur. Bu yüzden kubbe anlamına gelen ‘’Dome’’ ürüne ismini vermiştir. Mermer yapısından gereği dış ortama görsel olarak uyum sağlar ve kullanıldığı yerde daha doğal bir ortam yaratır. Masa ve alçak sehpa üzerlerinde veya açık ortamların belirlenen noktalarında konumlandırılır. Özel ve yarı umimi alanlarda kullanılır ve sizneksiz bir hava sahası yaratır. Mermer yapısından gereği dış ortama görsel olarak uyum sağlar ve kullanıldığı yerde daha doğal bir ortam yaratır. Masa ve alçak sehpa üzerlerinde veya açık ortamların belirlenen noktalarında konumlandırılır. Özel ve yarı umimi alanlarda kullanılır ve sizneksiz bir hava sahası yaratır.

SLIDE SANDS

Fatih KUZU, Ozan YALÇIN Dikey mermer blokların alt ve üst hareketli sabitleyiciler arasına girerek ray üzerinde hareket ettirilmesiyle farklı kullanımlar oluşturur.Ve bu sabitleyiciler dikey raylar üzerindeki 3 cm aralıklı deliklere blonlanarak mermer bloklar sabitlenir. Böylece hareketli, sabitlenebilen ve farklı boyutlardaki mermerlerin kullanımına açık bir sistem oluşturur. Tasarım Otel Lobileri ve AVM Girişlerinde yeni bir konsept sağlayacaktır.Bu mekanlarda tasarımın rahatlıkla değişebilir olması yüzeylerde doku yeniliği sağlaması ve sıradanlık anlayışından uzaklaşması gibi özellikleriyle yeni bir katma değer yaratacaktır.Mekan ve kullanıcı arasındaki iletişimi güçlendirecek.Farklı mekan ve kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap verebilen bir çözüm sunacaktır.

HALLEY

Mehmet Ali ŞANLI, Filiz YILMAZ Doğal taş dendiğinde göktaşları hemen hemen herkesin aklına gelecektir. Etrafını aydınlatan bir taş fikri yolumuza ışık tuttu. Bahçe ve yeşil alan aydınlatması olarak tasarlanan ‘HALLEY’ kaya parçalarının doğal çatlaklarından süzülen ışıklarla etrafını aydınlatmaktadır.