Yarışma Sonuçları


4. Doğal Taş Tasarım Yarışması'nda dereceye giren tüm projeler:


TERMOLİT
Özgün YÜCETÜRK, Benek ÇİNÇİK , Emre ÖZDEMİR, Tuba ÖZKAN
Doğal taşın, yapı tarihi boyunca temel kullanım motivasyonları, taşıyıcı özelliğinin yanı sıra ısıl performansı, hijyenikliği ve özgün dokusu olarak çeşitlenebilir. Termolit tasarlanırken, nesne olarak taşa değil, insanın taşla yaşadığı dokunsal deneyime odaklanılmıştır. Termolit insan deneyimine yaptığı vurgu ile statik bir kent mobilyası olmaktan öteye gider ve dinamik bir kentsel mekan oluşturur. Termolit, taşın ısıyı hapsetme ve iletme özelliğini kullanarak farklı coğrafyalarda ve iklimlerde ısı değişimine ihtiyaç duyan tüm canlıları çağırır. Soğuk günlerde ısıtma, sıcak günlerde serinletme işlevi üstlenir. Ortak bir ihtiyaca hizmet etmesi, kamusal alanın önemli bir özelliği olan bir araya gelme eylemini tetikler. Bulunduğu bölgenin yerel taşından üretilmesi, doğal taşın özgün dokusuna vurgu yapar ve kültürel bir farkındalık yaratır. Termolit’in kentin farklı noktalarında pratik ihtiyaçlar doğrultusunda biçimlenen çeşitli varyasyonları bulunur. Bedenin değişik pozisyonlarda (yatma, basma, oturma, dayanma vb. ) taş ile dokunsal ilişki kurmasına olanak sağlar. Gri su ile çalışan bir sistem olan Termolit sürdürülebilirlik ilkesini benimser.

PUSH - PULL


Emre ÖZDEMİR, Tuba ÖZKAN
Push Pull, kendiliğinden oluşan deneyimlere imkan veren, kentin meydanlarına sızan bir tür kent mobilyasıdır. Düşey doğrultuda hareket kabiliyeti olan Push Pull, Türkiye’nin zengin taş ocaklarından çıkarılan, farklı dokulara ve renklere sahip taşlardan meydana gelir. Push Pull, kentliye kent mobilyasını şekillendirme şansı veren eğlenceli ve bilgilendirici bir oyundur. Akıllı telefonlara yüklenebilen Push Pull uygulaması kullanıcılara, taşları düşey doğrultuda hareket ettirme ve bu şekilde farklı ihtiyaçları karşılayacak mekanlar üretme imkanı verir. Uygulama, aynı zamanda kullanıcıları Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden çıkarılan farklı nitelikteki taşlar hakkında bilgilendirir. Böylece Push Pull, kullanıcılar için hem fiziksel hem de zihinsel bir oyuna dönüşür. Push Pull farklı karşılaşmaları sağlayan mekanlar tarifler. Kullanıcılar tarafından şekillendirilen mekanlar; dağılma, toplanma, oturma, uzlaşma, buluşma, bekleme, oyun gibi sayısız mekansal olanağa sahip olabilir.

BAB

Abdullah KARSAN
Kapılar, girilen mekana dair en önemli ip ucunu veren mimari göstergelerden biridir. Bab, otel gibi prestijin ön planda olduğu mekanlara doğal taşın farklı bir alanda kullanımıyla yeni bir yorum getirmektedir. Mekanı dış etkenlerden kaynaklanabilecek olumsuzluklara karşı koruyarak mukavemet gösterebilen Bab, aynı zamanda sahip olduğu prestij ve estetik değerlerle farklılık yaratmaktadır. Üretimi, pirinç, bakır ya da paslanmaz çelikten lamalar yardımıyla bölümlendirilmiş bir karkas yapıyla oluşturulur. Bu bölümlendirilmiş alanlar içerisine farklı ebatlarda kesilmiş doğal taşların yerleştirilerek birleşmesinden meydana gelir. Taşın bölünmesiyle hem mukavemet artırılır hem de kullanım şekilleriyle estetik değerlere hizmet eder.

BREATHE


Özge DİNÇ, Kerem EKİNCİ
BreATHe geleneksel Türk hamamı tecrübesinin minimalist bir yaklaşımla modern banyo ile bir araya getirildiği bir tasarımdır. İstendiğinde Türk hamamının göbek taşı, kurna ve oturak gibi geleneksel öğelerini kullanarak göbek taşında uzanmanın, hamam tası ile kurnadan yıkanmanın mümkündür. Bunun yanı sıra dilendiğinde duş başlığı ile hızlı bir duş almaya da olanak sağlayan çok işlevli bir kurgu düşünülmüştür. Küçük metrekarelerde (konutlar, otel odaları vb. ) uygulanabilecek olması, hamam kullanımının yaygınlaşmaya uygun hale geleceği anlamına gelmektedir. Göbek taşı işlevi gören kısım, taş yüzeyin altındaki sıcak su dolaşım sistemi ve ayarlanabilir termostat düzeneği ile ısıtıldığından, bir yandan uzanmak veya oturmak açısından konforlu bir kullanım sağlamakta diğer yandan da bir hamam ortamının olmazsa olmazı olan buharı da güçlendirmektedir. Geleneksel Türk hamamının en önemli malzemesi olan mermer bu tasarımda da başlıca rolü oynar. BreATHe bunlara ek olarak kubbesel aydınlatma kazandıracak şekilde eğrisel yerleştirilmiş ve buharlı ortamda ışık hüzmeleri yaratan aydınlatma elemanları ile desteklenmiştir.