Yarışma Sonuçları


8. Doğal Taş Tasarım Yarışması'nda dereceye giren tüm projeler:


ÇUKUR TAŞ


Yağız SOYSAL, Hira Nur NAZLI

Cukur tas, yerlı dogal tasların mımarı ugulamada cephe elemanı olarak nasıl kullanılabılecegını ele alan bır projedır. Gunumuzde ıhtıyac duyulan ınovatıf ve yaratıcı cephe cozumlerıyle artan talebe cozum bulmak ıcın temelınde basıt ve uretılebılır mımarı bır urun tasarladık. Calısma prensıbı olarak tas parcalarının ıcının bellı bır parametreye gore oyulmasıyla tasın ısık gecırgenlıgının aynı parametrelerle artırılmasını amacladık. Bu gecırgenlıgın sonucunda goruntulerın cepheye tasın ıcınden yansıtılması mumkun oldu. Sectıgımız mugla new york dogal tasın kullanımıyla cephenın mınumum enerjıyle monte edılıp kendı kendını temızleme ozellıgıyle yıne mınumum enerjıyle cephenın bakımının saglanmasını amacladık. Basıt bır baglantı sıstemıne yerlestırılen parcalar ve cephenın ıcınde yer alan aydınlatmayla cepheye her turlu goruntunun yansıtılması mumkun. Gunduz cok hafıf bır sekılde algılanabılen bu etkı gunesın batışıyla daha da etkın hale gelıp sehrın bır parcası halıne gelıyor.

BASE


Begüm BALİ

İnsan ile ateş arasındaki etkileşime modern bir yorum getiren base, dış mekanlar için tasarlanmıştır. Oniks malzemenin ısıyı iletme özelliği gözetilerek kullanıcının taş ile temasa geçmesi hedeflenmiştir ve özel bir yüzey oluşturulmuştur. Fiziksel bir eylem ile sınırlı kalmayıp psikolojik bir olguya dönüşen ateş, ışık geçirgenliğine sahip olan üründe estetik bir görselliğe ulaşmayı sağlamaktadır.

Proje diskalifiye edilmiştir.

MANSİYON ÖDÜLLERİ


TAŞTA


Fethullah BAYRAKTAR

TAŞ ANAHTARLIK İÇİN TAŞ ASKILIK Hemen hemen herkesin anahtar kaybettiği veya yerini bulmakta zorlandığı göz önünde bulundurularak anahtarlar için doğal taş malzemesinden yapılan anahtar askılığı ve doğal taş malzemesinden yapılan anahtarlık. Bu sayede anahtar cepte iken ağırlığı fark edilebilir olduğu için eve gelir gelmez asılması istenecektir. Minimalist yaklaşım ile askılığın sade ve fonksiyonel ama aynı zamanda da estetik olması amaçlandı. Fikir olarak doğal taşların doğada bulunan hallerinden esinlenildi ve organik şekiller kullanıldı. Böylece anahtarlar asılı olmadığı halde bile bir sanat parçası olarak duvarda gözükmesi sağlandı Birden fazla ve her biri birbirinden farklı olacak şekilde anahtarlık yerleri tasarlandı. Anahtarlıkların şekilleri isteğe göre seçilip anahtarlığın şekline göre her anahtarlığın kendisi için ayrı yeri olması sağlandı. İstek üzerine farklı taş materyalleri (örn. Mermer- granit) ve harf veya basit geometrik şekiller tercih edilebilecek şekilde farklı varyasyonlar üretildi ve tüketiciye sunuldu.

SPLICE


Aynur Berin AKŞİT

Ev ve ofis alanlarında kullanılmak üzere tasarlanan Splice, modüler yapısı sayesinde kullanıcıların ihtiyaçlarına göre birimleri bir araya getirme opsiyonu sağlayan bir kablosuz şarj ünitesidir. Şarj etme birimlerinin yanı sıra, kullanıcının tercih ettiği renk ve sıraya göre ürüne eklenebilecek hoparlör ve lamba gibi modüllere sahiptir. Splice, mermer endüstrisinin zengin ve çeşitli paletini ev ortamına taşıyarak teknolojik bir ürünün dekoratif kimliğini güçlendirmeyi hedefler. Mevcut ürünlerden farklı olarak tasarımın modüler yapısı yenilikçi bir ürün niteliği verirken aynı zamanda mat boya ve mermerin yarattığı kontrast ile malzeme kullanımında yeni bir yaklaşım sunar. Ürünün bileşenlerinin mermer, mat boya kaplama uygulanan plastik ve metalden üretilmesi öngörülmüştür. Seben emperador, sarı traverten ve mermer çeşitlerinin tercih edildiği tabakaların CNC ile işlenip cila uygulanarak istenilen forma ulaştırılır.

PHOSPONE


Büşra YİĞİT

Phosphone aydınlatma elemanı, geleneksel gaz lambalarından esinlenip modern anlamda taşa yansıtılarak yeniden tasarlanmıştır. Ürün 2 parçadan oluşmaktadır. Ana gövdesi doğal taş, koruma görevi gören dış fanus cam malzemedir. Aydınlatma elemanı gaz ile çalışmaktadır. İçine yerleştirilen ip fitil yakılarak aydınlatma sağlanmaktadır. Ürünün ana parçası doğal taştan tasarlanmış gazı hazneleyen kısımdır. İkinci parça olan fanus, ana gövdenin üstüne oturmuş ateşin çevreye sıçramasını engelleyen parçadır. Üstündeki açıklıkla hava sirkülasyonu da sağlanmaktadır.

HATIRLA


Merih BİNBAŞ

‘Hatırla’ kentsel mekanlar için tasarlanmış bir hafıza oyunudur. Oyun en az iki kişiyle oynanır. Bir oyuncu blokları karıştırıp sabit blokların içindeki hazneye yerleştirir. Diğer oyuncu sabit blokları ters çevirerek açtığı blokun eşini bulmaya çalışır. Açılan bloklar birbirinin aynı değilse kapatılır. En az hatayı yaparak tüm eşleştirmeleri bulan oyuncu kazanır. Blok çerçevesinin yüksekliği kullanıcı profiline göre ayarlanabilir. Blokların her biri ülkemizde çıkarılan farklı dokulara ve özelliklere sahip doğal taşlardandır. Bu oyun sayesinde insanlar dokunma duyuları ile birlikte doğal taşları hafızalarında tutacaklardır. Hafıza oyunu formunu isminin başındaki h şeklinden almıştır. Bu şekil kamusal alanlarda soyut bir heykel formunda görünerek bulunduğu mekana estetik bir yaklaşım sunar.

ORGANIC


Mesut ESER

Organıc: ürün doğal oluşumlarla birlikte dünyamızın güzelliklerini renk katan kayalar ve taşların doğal şekilleri ve standart üretim ölçüleri göz önünde bulundurarak tasarlanmıştır. Ürün form anlamında modülerize edilebilecek özgün, özgür bir form ile dizilim seçenekleri ve fonksiyonları arttırılmıştır. Ürün doğal birlikteliği önem verdiğinden doğal koşullar göz önünde bulundurularak suyun üzerinde akışı belli alanlarda suyun birikmesi hem bitkiye hem de kuşların su ihtiyacına ve aydınlatma ekleme seçenekleri bulunduğu yapıya doğal bir düzen ve hayat sağlamış olur.