Yarışma Sonuçları


3. Doğal Taş Tasarım Yarışması'nda dereceye giren tüm projeler:


DIVIDEWALL

BİRİNCİ / Hilal KURT
Mermerin mimari algısına genel bir eleştiri olarak tasarlanan ‘Dividewall’ ile mermere mekan ayrıcı (seperatör) işlevi eklenerek bu malzemenin katı-ağır algısı değiştirildi. Hilal Kurt bu tasarımı ile sadece yapı iç-dış duvar veya döşeme alanlarında değil aynı zamanda mekan içine de mermerin yerleşimini tartışmaya açmayı hedefledi.

KAYNAK

İKİNCİ / Ufuk PEHLİVAN
‘Abdesthane’ biriminde suyun ve taşın birlikteliğinin yeni kurguları üzerine düşünüldü. Fikir, tarihi bir yapının taş duvarları arasından sızan suya gönderme olarak okunabileceği gibi, musluk yerine yeni alternatifler üretebileceğine işaret etmek amacı da güdüyor.

ÜÇÜNCÜ / Kardelen ALPTEKİN
Taşınabilme özelliği olan bloklar grup halinde farklı işlevler yüklenerek kullanıma hazır bir hale getirildi. Özel minderi ile oturma elemanıyken, istenildiğinde depolama, sergileme ve aydınlatma elemanı olarak da kullanılabiliyor.

ECLIPSE

MANSİYON / İbrahim ÖZEN
Doğal taşın ağırlığı kullanılarak tasarlanan aydınlatma elemanı, ışığı taş yardımıyla istenilen yöne iletebiliyor. Doğal taşların üzerindeki eşsiz desenler, gezegenlerin görüntüsünü referans verirken, ışığın farklı açılardaki konumuna göre, ışık tutulmaları oluşmakta ve doğal taşın gündüz-gece kısımları oluşmaktadır. Kullanıcıya farklı deneyim sunan ‘eclipse’ bir yandan doğal taşın desenlerini farklı bir şekilde ortaya çıkarırken, diğer yandan da aydınlatma elemanına işlevsellik kazandırıyor.

PISCES

MANSİYON / Aslı Erkun, Rezzan Uçar, Ceren Kiraz, Betül Ertan
A sınıfı restoranlarda balık servisinde kullanılmak üzere tasarlanan Pisces, balık tabağı, sosluklar ve bunların üzerinde bulunduğu meze tabağı olmak üzere 3 birimden oluşuyor. Ana birim olan balık tabağında mermer kullanılarak, doğal taşın hizmet sektöründe kaliteyi artırması amaçlanmış. Meze tabağı ve sosluklarda ise porselen malzeme kullanılarak şık bir tasarım elde edilmiş. Mermer üzerinde oluşturulan delikler ve mermerin iç bükey tasarımı balık yağının süzülmesine olanak sağlıyor. Servis öncesinde ısıtılan mermerin ısıyı uzun süre muhafaza özelliği sayesinde, sunulan balık, sıcaklığını uzun süre koruyor.

ATM STONE

MANSİYON / Sefer KURTOĞLU
Taşınabilirliği açısından granittin kullanıldığı ‘Atm Stone’ uzun yıllar geçse dahi ilk günkü parlaklığını, sağlıklı görüntüsünü koruyup; ısıya, çizilmelere, doğal ve çevresel faktörlere karşı kendini koruyor