Sıkça Sorulan Sorular


Soru 1. Yarışmanın konusu ya da teması var mıdır?
Cevap : Doğal taş kullanılarak üretilebilir, ticarileşebilir ve özgün tasarım olması ana şartıyla doğal taş kullanımını arttırıcı ve özendirici yeni tasarım ve yeni ürünlerin ortaya konmasını amaçlayarak 7 ana konu başlığından oluşmaktadır: Yarışma; mimari, kentsel alanlar, dekoratif ürünler, mobilya, yaşam alanları (duvar, zemin) için yeni yaklaşımlar ve uygulamalar, banyo ve mutfak, kamusal alan heykelleri
Soru 2. Doğal taş nedir, hangi taşları kapsar?
Cevap : Doğal taşlar, doğadan çıkarıldıktan sonra ticari olarak işletilebilen en eski inşaat malzemeleridir. İhracatımızda önemli yeri olan doğal taşlar; mermer, traverten, granit ve oniks gibi taşlardır. www.turkishstones.org sitesinden taş görselleri elde edilebilir, tasarımlarda Türk taşı kullanılması zorunludur.
Soru 3. Yarışmaya hangi ülke vatandaşları başvuru yapabilir?
Cevap : 18 yaşını doldurmuş T.C vatandaşı olan herkes katılabilir.
Soru 4. Yarışma başvurusu nasıl yapılır?
Cevap : Yarışma başvuruları web sitesi üzerinden tek aşamalı ve online olarak herhangi bir ön kayıt olmadan yapılmaktadır. Herhangi bir belge ya da pafta teslimi gerekmemektedir. Yarışmaya katılım ücretsizdir. Başvuru aşamaları “Yarışma Başvurusu” sekmesinden takip edilebilir.
Soru 5. Yarışma rumuzu nedir, nasıl alınır?
Cevap : Yarışma rumuzu, jüri değerlendirilmesinde kullanılmak üzere tasarımınıza verilen geçici bir isimdir. Site tarafından otomatik olarak verilir. Paftanızın sağ üst köşesine otomatik olarak kaydedilir.
Soru 6. Yarışmaya birden fazla projeyle başvurabilir miyim?
Cevap : Evet, her bir başvuru için ayrı rumuz alınarak başvuru işlemi gerçekleştirilir.
Soru 7. Başvuru için basılı pafta ya da belge göndermem gerekli mi?
Cevap : Hayır, başvurunun tüm aşamaları online olarak gerçekleştirilir.
Soru 8. Ek pafta görseli nedir?
Cevap : Yarışmanın kitabında kullanılmak üzere, paftanın içinde kullandığınız resimlerin yüksek çözünürlüklü jpeg halidir.
Soru 9. İmzalı şartnamenin yüklenmesi ne demek?
Cevap : Web sitesinde bulunan şartnamenin çıktısı alınıp tüm ekip üyelerince her sayfasının imzalandıktan sonra taratılarak web sitesine pdf olarak tekrar yüklenmesidir.
Soru 10. Başvurumu tamamladım ancak “Başvurunuz alındı.” maili ulaşmadı ne yapmalıyım?
Cevap : Öncelikle önemsiz postalarınızı kontrol ediniz. Mail gün içinde size ulaşmazsa raportörlük ile iletişime geçiniz.
Soru 11. Değerlendirme kriterleri nelerdir?
Cevap : Tasarım Yarışması'nın "üretilebilir, sanayileşebilir ve özgün tasarım olması ana şartları" doğrultusunda genel değerlendirme kriterleri ve genel değerlendirme konsepti aşağıda belirtilmiştir:
  • • Türk doğal taşının kullanım alanını genişletmek ve ihracat potansiyeline sahip olmak,
  • • Kullanımda işlevsel olmak, aynı zamanda mekânlara ve yüzeylere estetik değer kazandırmak,
  • • Tasarımda ve uygulamada esneklik sağlamak, zaman içinde ortaya çıkabilecek kullanıcı istek ve gereksinimlerini kolaylıkla karşılayabilmek,
  • • Günümüzün üretim koşullarına uygun çözümleri gerçekleştirmek ve sürdürülebilir olmak,
  • • Çevre dostu olma ve çevre normlarına uygun olmak
Genel Değerlendirme Konsepti i. Özgün tasarım ii. Estetik iii. Yenilikçi yaklaşım iv. Kullanıcıya dost v. Fonksiyonel vi. Sürdürülebilir vii. Dayanıklı viii. Üretim teknik ve kalitesi ix. Uygun doğal taş kullanımı x. Değer yaratma
Soru 12. Proje yüklemesi yaparken nelere dikkat etmeliyim?
Cevap : Tüm yüklenebilir dosyalarınızın toplam boyutunun 50 mb değerini aşmamasına özen gösteriniz. Nufus cüzdanı, öğrenci belgesi gibi belgelerin boyutları normal şartlarda 1 mb değerini aşmamaktadır.