Jüri Üyeleri


Akın Gölcük, Şehir Plancısı - Mimar, Arcent Planlama
1977 yılında Diyarbakır’da doğdu. İlk orta ve Lise eğitimini burada tamamladı. 2001 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümünden mezun oldu. 2008 yılında Dicle Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık bölümüne başladı. 2012 yılında 2. Lisansını tamamlayarak Dicle Üniversitesi Mimarlık bölümünden mezun oldu. Eş zamanlı olarak Çukurova Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümünde Yüksek Lisansını 2010 yılında tamamladı. 2001 yılından beri serbest çalışmakta olup, birçok kentin imar planları çalışmasında yer almış ve plan müellifi olmuştur. İstanbul, Edirne, Artvin, Kastamonu, Zonguldak, Muğla, Diyarbakır, Kars, Ağrı gibi Türkiye’nin farklı şehirlerinde bütüncül şehir planlama ve kentsel tasarım çalışmaları yapmıştır. Aynı zamanda Mimari projelere de imza atan Akın GÖLCÜK ‘ün yapımı tamamlanan ve devam eden mimari çalışmaları da bulunmaktadır. Çeşitli dönemlerde doğaltaş üretim faaliyetlerinde bulunmuş olup halen çeşitli projelere Doğaltaş tedariki sağlamaktadır. İMİB, TMMOB Şehir Plancıları odası, TMMOB Mimarlar Odası gibi sivil toplum kuruluşlarına üye olmakla beraber aktif görevlerde almıştır. Evli ve 2 çocuk babasıdır.
Ebru Ademoğlu, Mimar, 3E Mimarlık
1992 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümünden mezun olduktan sonra, 1996 yılında London Architectural Association School of Architecture’da yüksek lisans derecesini tamamladı. 1994-1996 yılları arası Londra’da yaşadığı dönemde Sir Piers Gough ekibine katılarak Docklands Warehouse binalarının restitüsyon ve bölgenin yeniden canlandırılmasına yönelik tasarım çalışmalarında görev aldı. 1996 yılında 3E Mimarlık firmasını kurdu, mimari ve iç tasarım proje ve danışmanlık hizmetleri üzerine yoğunlaştı. 2015 yılı itibari ile 3E Home adı altında odağında doğal malzeme ve yerel işçilik olan ürün tasarımlarına başladı; ürünlerin Maison Objet Paris 2017 ilk tanıtımını takiben Koleksiyon dahil birçok uluslararası firmada satışa sunuldu. 2021 yılında, Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm ve Küresel İklim Krizi ile Mücadeleye verdiği önem sonucunda Hydrain Su ve Mühendislik Teknolojileri firmasının kurucuları arasına katıldı. Halen her iki firmada da görevlerini sürdürmektedir. TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Şubesi, Mimar Mühendis Kadınlar Derneği (MÜKAD) ve TED Mezunlar Derneği üyesi’dir.
Öğr. Gör. Dr. Ece Arıburun Kırca, İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Endüstriyel Tasarım Bölümü
L.N. Ece Arıburun Kırca, Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümü 1996 yılı mezunudur. Domus Academy’de (İtalya) tamamladığı Endüstriyel Tasarım Yüksek Lisans eğitiminin ardından 2003 yılından beri İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Endüstriyel Tasarım bölümünde öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır. 2012 yılında İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü, Endüstri Ürünleri Tasarımı anabilim dalında doktora çalışmasını tamamlamıştır. Mekan, mobilya ve aydınlatma tasarımlarının yanı sıra ürün tasarımında tamamladığı projeler arasında Samsung ve Apple için kavramsal tasarımlar sayılabilir. İTÜ’de Endüstriyel Tasarım, İç Mimarlık, Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bölümü öğrencilerine disiplinlerarası olmak üzere; mühendislik ve tasarım arakesitinde yat tasarımı, mobilya, mekan tasarımı ile ilgili çeşitli seçmeli dersleri ve Endüstriyel Tasarım stüdyo derslerini vermektedir. Evli ve bir çocuk annesidir.
Ece Yalım, Endüstriyel Tasarımcı - İç Mimar, Artful İç Mimarlık ve Tasarım
1988 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nden mezun olduktan sonra, 1992 yılında Fulbright Bursu ile gittiği New York Pratt Institute of Technology'de iç mimaride yüksek lisans derecesini tamamlamıştır. 1990-1994 yılları arasında New York'da yaşadığı dönemde 'Naomi Leffand Associates’ İç Mimarlık firmasında, Steven Spielberg, Geoffry Katzenberg Malikaneleri, Armani AIX NY, Miami ve Giorgio Armani Bloomingdales mağazalarının projelerinde junior iç mimar ve ürün tasarımcısı olarak görev almıştır. Pentagram Graphic Design firmasında, Clarks of England projesi bazında, teşhir sistemleri tasarımı üzerine çalışmıştır. 1996 senesinde eşi iç mimar Oğuz Yalım ile beraber Artful İç Mimarlık ofisini, 2005 senesinde Ece Yalım Design Studio adı altında ekibin endüstriyel tasarım branşını oluşturmuşlar ve böylece ekip olarak iç mimari ve ürün tasarımı branşlarının birbirini beslediği projelere imza atmışlardır ve hala devam etmektedirler… Nurus, Ersa, Koleksiyon, Bürotime, Rapido, Kale Banyo, Arlight, Heper+Moonlight, İkizler Aydınlatma, Bahar Aydınlatma, Paşabahçe Mağazaları, Atlas Halı ve bunlar gibi sektörlerinde önder firmaların tasarım manifestolarını ileri taşıyarak, kendi evrensel bakış açıları ile çağdaş mekânlar için tasarladıkları, yenilikçi, vizyoner ve insan odaklı ürün tasarımları, dünyaca kabul gören pek çok etkin tasarım ödülünün sahibi olmuştur. Bunların yanında, tasarım odaklı pek çok yarışmada defalarca jüri üyesi olarak da görev almıştır. 2017 senesinde Ece Yalım ve Oğuz Yalım, EDIDA Elle Decor International Design Award komitesi tarafından ‘Design DUO of the Year’ ödülünün sahibi olmuşlardır. Üniversitelerin Tasarım ve İç Mimarlık bölümlerinde ve farklı şehirlerin Sektör Dernek ve Üreticilerinin davetlisi olarak mobilya ve aydınlatma seminerlerinde, Design Turkey İstanbul, I’M Design INDIA gibi tasarım odaklı uluslararası etkinliklerde, tecrübelerini paylaşmakta ve tasarım konusunda bilincin yayılması için konuşmalar, sunumlar yapmaktadır. Profesyonel hayatının yanında, 2008 den bu yana, ODTÜ Endüstriyel Tasarımı Bölümü, 4. sınıf tasarım stüdyo ekibinde mezuniyet projelerine destek vermekte, halen yarı zamanlı eğitmenlik yapmakta, 2004-2021 yılları arasında "Endüstriyel Tasarımda Renk" konulu dersi vermiştir.. Seminer, konferans ve tasarım odaklı etkinliklerde davetli olarak, ‘Color Driven Design’ adı altında geliştirmiş olduğu metodoloji ile tasarım öğrencilerine, profesyonellere, eğitimcilere, renk çalıştayları düzenlemektedir. 2018- 2021 yılları arasında Başkent Üniversitesi İç Mimarlık bölümünde, 2022 den itibaren ise TED Üniversitesi İç Mimarlık bölümünde ‘İç Mekanda Renk Uygulamaları‘ dersi vermektedir. Endüstri Tasarımcıları Meslek Kuruluşu üyesidir ve 2008-2010 seneleri arasında Genel Başkan Yardımcılığı görevi yapmıştır.
Emre Bekişoğlu, Mimar, Martura Stones
Emre Bekişoglu Londra Architectural Association School of Architecture Üniversitesinde mimarlık okumuştur. Mezuniyetinin ardından mimarlık ofislerinde çalışmış,sonrasında ise aile işi olan mermer sektörüne geçiş yapmıştır. Günümüzde Bekişoğlu, Martura Stones Dış Ticaret A.Ş ve Turan Bekişoglu Mermer A.Ş'nin Yönetim Kurulu Başkan yardımcılığını yapmaktadır. Mermere hep ilgi duymuş,üniversitede yaptığı çalışmalarda hep mermeri de içermiş, bitirme tezini de mermer üstüne yazmıştır. Bekişoğlu sanat ve doğaya ilgi duymaktadır. Son yıllarda yapmiş olduğu tasarımlarla fuar ve ozel sergilerde yer almaktadır. Profesyonel hayatının yanında çeşitli vakıf, sivil toplum kuruluşları ve sosyal sorumluluk projelerinde de yer alarak toplumsal yaşam ve insan gelişimine katkı sağlamaktadır. Türkiye Aile İşletmeleri Derneği (Taider) Kültür ve Sanat komitesi başkanlığı görevini yürütmektedir.
Enis Öncüoğlu, Mimar, EODesign
Enis Öncüoğlu, ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nden 1989 yılında mimar olarak mezun olduktan sonra çalışmaya Öncüoğlu Mimarlık'ta başladı ve ofisin kurucusu mimar Hasan Öncüoğlu'nun vefatının ardından da 1996 yılında şirketin genel müdürlüğünü üstlendi. Moskova, Dubai, Taşkent gibi yerlerde ofisler kurarak çok uluslu mimarlık pratiğinin oluşmasında katkıda bulunmuştur. Enis Öncüoğlu pek çok ulusal ve uluslararası yarışmada ödül almasının yanı sıra jüri üyelikleri de yapmıştır ve MAPIC, MIPIM, ProEstate, ARKIPARC gibi pek çok ulusal ve uluslararası konferansa konuşmacı olarak katılarak mimarlık ve gayrimenkul alanlarındaki tecrübelerini paylaşmaktadır. Enis Öncüoğlu’nun TMMOB Mimarlar Odası üyeliği, TSMD (Türk Serbest Mimarlar Derneği), TMMMB (Türk Müşavir Mühendisler ve Mimarlar Birliği) ve OMIM (ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mezunları Birliği) Yönetim Kurulu Üyelikleri, AMPD (Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği) ve ICSC (International Council of Shopping Centers) üyelikleri bulunmaktadır. Öncüoğlu aynı zamanda TSMD Ankara Mimarlık Merkezi’nin kurucuları arasındadır. 2022 yılında Enis Oncuoglu Design'ı kurmuştur.
Mehmet Özmen - Jeoloji Yüksek Mühendisi / Taş Dekor
1955 Yılının temmuz ayında Adana’nın yaylası Bürücek’de dünyaya geldim. Babam bankacı, annem ev hanımı. İlkokulu Maraş, Diyarbakır ve Urfa’da okudum.1 yıl Diyarbakır’da maarif kolejinde hazırlık okuduktan sonra Urfa’ya dönerek orta okulu tamamladım. Liseyi Amasya’da tamamladıktan sonra Ankara’ya taşındık.1 yıl üniversiteye hazırlanmamı Ankara’da tamamladıktan sonra 74 yılında İ.T.Ü. Maden Fakültesi jeoloji mühendisliği bölümüne yazıldım.79 yılında bölümü bitirdiğimde uygulamalı jeoloji Ana bilim dalında asistan olarak iş hayatına başladım.10 yıl bu kürsüde çalışırken yüksek lisansımı tamamladım. Bu arada askerliğimi tamamladım(4 ay kısa dönem). 1990 yılında Borusan grubunun granit üretimi kararı alması ile Borusan Grup’a transfer oldum. Burada 10 yıl çalışıp 1999 yılının sonunda kendi atölyemi bir ortak ile birlikte kurdum. Borusan granit şirketi başta bormer adı ile açıldı, sonra Borusan granit adını aldı. Firmayı sayın Suat SARISOY Bey’e devrolduğunda şuan ki adı ile GRANİTAŞ A.Ş olarak piyasanın lideri olarak devam etmektedir. 22 yıldır kendi atölyemde fason, doğal ve suni taş işleme yapmaktayım; 3 adet waterjet,4 adet köprü kesme makinası,1 adet pah makinası ve küçük aletler ile İstanbul – Ferhatpaşa ‘da hizmet vermekteyim. Ayrıca İzmir-Subaşı’nda mozaik fabrikalarım da Katre Mozaik ismi ile ihracat ağırlıklı çalışmaktayız. Büyük projelerde taahhüt işleri de yapmaktayız.
Prof. Dr. Murat Yurdakul, Maden Mühendisi - Akademisyen, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi
Lisans, yükseklisans ve doktora eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamladı. Doktora eğitimi sonrası bir süre Amerika Birleşik Devletleri’nde Iowa State Üniversitesinde görev yaptı. Doğal taş kesme ve işleme teknolojileri ve bir tasarım malzemesi olarak doğal taş konularında çok sayıda bilimsel makalesi ve kongrelerde sunulan bildirileri bulunmaktadır. Halen Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarın Fakültesinde Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı Bölüm Başkanı olarak görev yapmakta yanısıra Doğal Taş Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü görevini yürütmektedir.
Özlem Yalım, Endüstriyel Tasarımcı Stratejik Marka Direktörü, Tepta Aydınlatma
Ankara doğumlu Özlem, 1995’te ODTÜ Mimarlık Fakültesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünden mezun oldu. Kurucu ortağı olduğu Kilit Taşı Mimarlık’tan 2001’de ayrılarak İstanbul’a yerleşti. Mekan tasarımından ürün tasarımına, kurumsal kimlikten sergilemeye kadar farklı tasarım alanlarında iş ve proje üretti. Terminal, Adresistanbul, Koleksiyon gibi firmalarda üstlendiği tasarım ve marka direktörlüğü görevlerinden sonra hayalini kurarak projelendirdiği tasarım bienalini İKSV ile 2012‘de hayata geçirdi. Bienal direktörlüğünden 2013’te, takiben danışmanlık yürüttüğü İKSV’den de 2014’te ayrılarak profesyonel hayata geri döndü. 2015’ten bu yana TEPTA’da, markanın stratejik konumlaması, uluslararası markalarla ilişkiler, PR-iletişim, dijitalleşme ve pazarlama faaliyetlerinin koordinasyonunu sağlıyor. 2007’de NTV - Türk Mucit yarışması jüri üyeleri arasında bulunan Özlem, TurkishTime tarafından 2011 ve 2012 yıllarında Türkiye’nin en yaratıcı 50 ismi arasında gösterilmişti. İMMİB endüstriyel tasarım yarışmalarının ortaya çıkmasında bizzat çalışmış isimlerden biridir. Tasarımın mesleki örgütlenmesi, yurt dışında temsili, ulusal ve uluslararası yarışmaların hazırlanması alanlarında pek çok probono projede aktif rol üstlenen tasarımcı, tasarım yürüyüşleri, tasarım atölyeleri gibi kavramların ve etkinliklerin yaygınlaşmasında önemli rol üstlendi. İş dışında okumak ve yazmak ile ciddi olarak ilgilenen Özlem, Cumhuriyet Pazar ve T24 ün ardından halen Gazete Pencere Pazar ekinde her hafta yaratıcı endüstriler, teknoloji ve kültür hakkında köşe yazıyor. Kanada’da yaşayan Lâl isminde bir kızı var.
Şaban TOPÇU - Maden Mühendisi, Kurucu / Zirve Kaya
1955 yılı Giresun doğumluyum,ilk ve orta tahsilimi Giresun'da , 1974-1980 yılları arasında İTÜ Maden fakültesi maden mühendisliği bölümünde lisans eğitimimi tamamladım. 1980-1983 arası özel sektör Balıkesir kurşun çinko metal işletmesinde,1983-1988 yılları arasında İstanbul açık kömür işletmelerinde mühendis olarak çalıştım. 1989-1995 arası kömür ticareti yaparak 1996 dan itibaren kendi adıma kurulu şirketle mermer işleme, uygulama yurt içi ,yurt dışı proje ve satış yapmaktayım.
pRchitect Kurucusu, Mimar, İletişimci ve Gazeteci Yasemin Şener, 1997 yılında ODTÜ Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. 1997-2006 yılları arasında Doğan Burda Dergi Grubu’nda AD art+decor dergisi başta olmak üzere mimarlık ve tasarım içerikli dergilerde Muhabir, Editör ve Yazı İşleri Müdürü olarak görev yaptı. Ardından kariyerine tasarım ve mimarlık sektöründeki çeşitli kurumlarda İletişim Yöneticisi olarak devam etti. Mimarlık eğitimi almış bir gazeteci ve iletişimci olarak kariyeri boyunca mimarların, tasarımcıların ve yapı sektöründeki firmaların iletişim desteğine duydukları ihtiyacı gözlemleyen ve bu alanda hizmet verecek sektöre özel bir PR firmasının boşluğunu doldurmak isteyen Yasemin Şener, 2012 yılı başlarında Türkiye’nin mimarlık, iç mimarlık ve tasarım alanlarına odaklanmış ilk profesyonel iletişim ajansı olan pRchitect iletişim firmasını kurdu. Halen pRchitect çatısı altında ekibiyle birlikte mimarların, iç mimarların, tasarımcıların, yapı sektöründe hizmet eden çeşitli kurum ve derneklerin iletişim danışmanlığını yürütmekte ve sektöre özel pek çok etkinliğin organizasyonunu yapmaktadır. Meslek yaşamı boyunca basından ve yazarlıktan uzak kalamayan Yasemin Şener, Radikal Tasarım Eki, Maison Française, ELLE Decoration, GEO, İstanbul Life, BMW Magazine, XOXO gibi pek çok süreli yayına mimarlık, tasarım ve yaşam yazıları yazdı. 2014-2015 yılları arasında İstanbul Art News Gazetesi Mimari ekinin Yazı İşleri Müdürlüğü’nü yürüttü. 1973 yılından bu yana yayın hayatına devam eden Türkiye’nin en köklü mimarlık dergisi YAPI’nın imtiyaz haklarını alarak 2017 yılı sonunda pRchitect çatısı altına taşıdı. Derginin 50 yıla yaklaşan yayın ömrünün, çizgisini hiç bozmadan sürdürülmesini sağlarken aynı zamanda YAPI’nın mimarlık haber portalı olan www.yapidergisi.com ‘u hayata geçirerek mimarlık ortamına sektörün nabzını tutan dijital bir yayın kazandırmış oldu. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği’nin desteğiyle pRchitect çatısı altında yayına hazırlanan mimarlık, iç mimarlık, tasarım ve sanat dergisi Natura’nın ve Serbest Mimarlar Derneği’nin katkılarıyla hayata geçirilen Serbest Mimar dergisinin Genel Yayın Yönetmenliği sorumluluğunu da yürüten Yasemin Şener, 2021 yılı başından bu yana, Milliyet Gazetesi ile YAPI dergisinin ortak yayın projesi olan Milliyet Mimarlık ekinin Yayın Yönetmenliği’ni yürütüyor ve bu yayın aracılığıyla mimarlığın ulusal ölçekte daha fazla görünür ve tartışılır olmasına katkı sağlıyor. Milliyet Gazetesi Pazar ekinde mimarlığa dair içeriklerle köşe yazarlığı yapan Yasemin Şener, her hafta mimarlık kültürüne farkındalık yaratmayı hedefleyen yazılarını okurlarla buluşturuyor. Aynı zamanda çeşitli mimarlık kitapları ve yayınları için yayın danışmanlığı ve editörlüğü görevlerini üstleniyor, mimarlık ödül ve yarışmalarda jüri üyesi olarak görev alıyor, “Mimarlık ve İletişim” ve “Mimarlık ve Yayıncılık” konularında konferanslar veriyor, ulusal ve uluslararası mimarlık panellerinde moderatörlük yaparak sektöre katkılarda bulunuyor. TÜRK SMD 15. Mimarlık Ödülleri 2022 Basın Yayın Ödülü’nün sahibi olan Yasemin Şener, evli ve bir çocuk annesidir.
Yasemin Şener, Mimar, pRchitect communications
Yeşim Hatırlı, Mimar, Hatırlı Mimarlık
1968 yılında Ankara’da doğan ve ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü'nden 1990 yılında mezun olan Yeşim Hatırlı, kariyerine aynı yıl MNG Targem firmasında başlamıştır. 1993 yılından bu yana Nami Hatırlı ile birlikte Hatırlı Mimarlık Ltd. Şti.'nde kurucu ortak, proje tasarımcısı ve yöneticisi olarak çalışmaktadır. Hatırlı, 2003-2018 yılları arasında ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü 4.sınıf stüdyosunda yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak başladığı görevini 2018 yılına kadar sürdürmüş, 2018-2019 eğitim yılı itibariyle Atılım Üniversitesi GSTMF-Mimarlık Bölümü 3. Sınıf stüdyosunda devam ettirmektedir. TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, TSMD (Türk Serbest Mimarlar Derneği), Mimarlar Derneği 1927, ODTÜ Mezunları Derneği üyesi ve OMİM Derneği üyesi’dir. Yeşim Hatırlı,TSMD’de iki dönem Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmüştür. 2012 yılında kurulan TSMD Mimarlık Merkezi’ne öncülük etmiş, yine aynı dönemde sonuç ürünü Ankara kent maketi olan Avrupa Birliği projesinin koordinatörlüğünü üstlenmiştir. Eğitim gönüllüsü olarak da ANAÇEV Vakfında 2018 yılından itibaren kurucu üye olarak görev almaktadır.