HAKKIMIZDA


YARIŞMA HAKKINDA

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) tarafından geleneksel hale getirilen 9. Endüstriyel ve Mimari Doğal Taş Tasarım Yarışması’na başvurular başladı. Türk doğal taşlarının tasarımcı ve mimarlara tanıtılarak günlük yaşamda kullanılması, özgün ve endüstriyel olarak üretilebilir ürünlerin tasarlanmasına katkı sağlanması için düzenlenen yarışma ‘öğrenci’ ve ‘profesyonel’ olmak üzere iki kategoride düzenlenecek. Her iki kategoride dereceye girenlere toplam 86 bin TL’lik para ödülü verilecek. Yanı sıra ilk üçe giren tasarımcılar, T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından verilen Yurt Dışı Tasarım eğitimi bursu kazanma şansı yakalayacak.

Üniversitelerin endüstriyel tasarım, mimarlık ve sanat bölümü öğrencileri ile sektör profesyonellerinin katılımına açık olan yarışma için yapılan duyuruda; evde kalırken üretmeleri, tasarlamaları hem bugüne hem de yarına sahip çıkmaları istendi. 

Türk doğal taş sektörünün sürdürülebilir bakış açısıyla büyümesine ve gelişmesine katkı sağlamak hedefindeki yarışmaya; “Mimari, Kentsel Alanlar, Dekoratif Ürünler, Mobilya, Yaşam Alanları (Duvar, Zemin) için Yeni Yaklaşımlar ve Uygulamalar, Banyo ve Mutfak, Kamusal Alan Heykelleri” başlıklarından sadece biri ile katılım sağlanabiliyor. Yarışma kapsamında Türk doğal taşlarının kullanılması zorunluyken, toplam maden ihracatında 1,8 milyar dolarlık yer kaplayan mermer, traverten, granit, oniks, kayağan taşı, kireçtaşı, andezit, bazalt kullanımı ise öncelikli materyaller olarak açıklandı.

Ödüller; Türkiye’de tasarım kültürünün oluşmasına ve Türk tasarımcılarının dünyaya tanıtılmasına katkı sağlayan ve her yıl Kasım ayında düzenlenen Design Week Turkey (Türkiye Tasarım Haftası) 2020’de sahiplerine teslim edilecek. 

Yarışma başvuruları http://www.dogaltastasarimyarismasi.com web sitesi üzerinden tek aşamalı ve online olarak önkayıtsız  alınıyor.   Son başvuru tarihi 14 Ağustos olan yarışmaya katılım için herhangi bir belge ya da pafta teslimi gerekmiyor. 

Yarışmanın amacı;

  • > Türkiye doğal taş endüstrisinin tasarım kalitesini ve çağdaş Türkiye tasarımını simgeleyen ürün kimliğini desteklemek,
  • > Türkiye’de yapı kültürüne ve eğitimine katkıda bulunmak, yaratıcı fikirleri desteklemek,
  • > Üniversitelerimizde yetişen başarılı öğrencilere istihdam ve öğrenim desteği sağlamak,
  • > Türk doğal taş sektöründe tasarımın önemini vurgulamak ve ticarileşebilir tasarım fikirleri ortaya koymak,
  • > Doğal taş ihracatına yönelik rekabet gücünü artırmak,
  • > Sektörün gelişimine ve ülke ekonomisine katkıda bulunmaktır.

Yarışmanın konusu;

Doğal taş kullanılarak üretilebilir, ticarileşebilir ve özgün tasarım olması ana şartıyla doğal taş kullanımını arttırıcı ve özendirici yeni tasarım ve yeni ürünlerin ortaya konmasıdır.

Gerçekleştirilen Yarışmalarımızın Web Siteleri:

> 8. Doğal Taş Tasarım Yarışması Web Sitesi
> 7. Doğal Taş Tasarım Yarışması Web Sitesi
> 6. Doğal Taş Tasarım Yarışması Web Sitesi
> 5. Doğal Taş Tasarım Yarışması Web Sitesi
> 4. Doğal Taş Tasarım Yarışması Web Sitesi
> 3. Doğal Taş Tasarım Yarışması Web Sitesi
> Taşı Yaşatan Tasarımlar Web Sitesi