HAKKIMIZDA


YARIŞMA HAKKINDA

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) tarafından geleneksel hale getirilen Endüstriyel ve Mimari Doğal Taş Tasarım Yarışması’nın 10.su için başvurular başladı. Türk doğal taşlarının tasarımcı ve mimarlara tanıtılarak günlük yaşamda kullanılması, özgün ve endüstriyel olarak üretilebilir ürünlerin tasarlanmasına katkı sağlanması için düzenlenen yarışma ‘öğrenci’ ve ‘profesyonel’ ve ‘Natura Dergisi Çağdaş Projelerde Doğal Taş Seçkisi’ olmak üzere üç kategoride düzenlenecek. Öğrenci ve profesyonel kategoride dereceye girenlere toplam 137,5 bin TL’lik para ödülü verilecek. Yanı sıra ilk üçe giren tasarımcılar, T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından verilen Yurt Dışı Tasarım eğitimi bursu kazanma şansı yakalayacak.

Üniversitelerin endüstriyel tasarım, mimarlık ve sanat bölümü öğrencileri ile sektör profesyonellerinin katılımına açık olan yarışma için yapılan duyuruda; evde kalırken üretmeleri, tasarlamaları hem bugüne hem de yarına sahip çıkmaları istendi.

TAŞIN HALLERİ: BİRİM-EKLEM-KÜTLE

Profesyonel ve Öğrenci kategorilerinde yarışacak yarışmacılardan, özgül niteliklerini göz önünde tutan bir bakış açısıyla doğal taş malzemeyi kullanarak yapısal birimler tasarlamaları, bu birimleri taşın doğasına uygun nitelikte birbirlerine eklemlendirerek anlamlı bir kütle oluşturmaları, birimden kütleye uzanan bu tasarım kurgusunu kendi fikirlerine uygun olarak seçtikleri bir yer ve/veya bağlam içinde konumlandırmaları ve bir proje önerisi olarak sunmaları beklenmektedir.

Endüstriyel ve Mimari Doğal Taş Tasarım Yarışması kapsamına bu yıl ilk kez dahil edilen ve Türk doğal taşlarının çağdaş mimarlık ve iç mimarlık projelerinde kullanımının teşvik edilmesi amacıyla düzenlenen “Natura Dergisi Çağdaş Projelerde Doğal Taş Seçkisi” ise Türk doğal taşlarının nitelikli şekilde kullanıldığı, uygulanmış mimari ve iç mimari projeleri kayıt altına almayı ve sergilemeyi amaçlıyor.

Yarışma kapsamında Türk doğal taşlarının kullanılması zorunluyken, toplam maden ihracatında 1,8 milyar dolarlık yer kaplayan mermer, traverten, granit, oniks, kayağan taşı, kireçtaşı, andezit, bazalt kullanımı ise öncelikli materyaller olarak açıklandı.

Yarışma başvuruları http://www.dogaltastasarimyarismasi.com web sitesi üzerinden tek aşamalı ve online olarak ön kayıtsız alınıyor. Son başvuru tarihi 27 Ağustos olan yarışmaya katılım için herhangi bir belge ya da pafta teslimi gerekmiyor.

Yarışmanın amacı;

· Türk doğal taş kalitesini ve zenginliğini tasarım ile buluşturarak Türkiye’de tasarım kültürünü yaygınlaştırmak ve özendirmek,

· Doğal taş sektöründe tasarımın değer ve önemini vurgulamak, doğal taş kullanımını teşvik etmek, yaratıcı fikirleri desteklemek, yapı kültürüne ve eğitimine katkıda bulunmak,

· 650 farklı renk ve desen ile 150 farklı çeşitliliğine sahip Türk doğal taşlarının mimarlar ve tasarımcılar tarafından daha yakından tanınmasını ve projelerinde kullanılmasını sağlamak,

· İhraç edilebilme potansiyeline sahip ürün çeşitliliğini artırarak ulusal/uluslararası pazarda ülkemize ait özgün, katma değeri yüksek ve inovatif ürünlerin ortaya çıkmasını sağlamak,

· Öğrenci ve Profesyonel düzeydeki tasarımcılar, mimarlar ve iç mimarlar ile sektörü buluşturmak ve bu alandaki başarılı tasarımcıları ödüllendirmektir.

Yarışmanın konusu;

Taşın Hal’leri

Birim. Eklem. Kütle.

Gerçekleştirilen Yarışmalarımızın Web Siteleri:

> 10. Doğal Taş Tasarım Yarışması Web Sitesi
> 9. Doğal Taş Tasarım Yarışması Web Sitesi
> 8. Doğal Taş Tasarım Yarışması Web Sitesi
> 7. Doğal Taş Tasarım Yarışması Web Sitesi
> 6. Doğal Taş Tasarım Yarışması Web Sitesi
> 5. Doğal Taş Tasarım Yarışması Web Sitesi
> 4. Doğal Taş Tasarım Yarışması Web Sitesi
> 3. Doğal Taş Tasarım Yarışması Web Sitesi