Yarışmada kazanan projeler için itiraz süresi 7.12.2018 Cuma günü saat 18:30 ‘da dolacak olup itirazların basvuru@dogaltastasarimyarismasi.com adresine yazılı olarak bildirilmesi rica olunur.

Yarışma Sonuçları


5. Doğal Taş Tasarım Yarışması'nda dereceye giren tüm projeler:


RESTPOINT


Barış TAŞLIK
Tasarım - konsept açıklama 21. yüzyıl dinlenme kültürü ile Klasik Türk Hamamı dinlenme kültürüne bütünsel bir bakış açısı kazandıran RestPoint Türk mermerinin doku özelliğini de kullanarak kullanıcılara tek bir alanda hizmet vermeyi amaçlamaktadır. RestPoint sıcak su ile göbek taşının birleşimini sağlayarak kullanıcılara hem suyun akışkanlığını hem de kullanıcı taşa temas ederek rahatlamalarını hissettirmektedir. Alan içerisinde Göbek taşı, göbek taşı üzerinde doğrusal olarak döşenmiş 2 farklı tip masaj taşı, onu çevreleyen sıcak su, sıcak su alanında bulunan oturma taşı ve alanın kenarlarında yıkanma bölümleri bulunmaktadır. Tasarımda malzeme olarak karacabey ve leylak mermerleri seçilmiştir. Karacabey'in rengi leylak rengi arasındaki renk zıtlığı kullanılarak görsel bir zenginlik amaçlanmıştır. Üretim yöntemi olarak hamamlardaki beton ve radyatörlerin üzerine mermer uygulanmıştır.

JUNIOR BATH


Metin ÖZHAN
Yaşam kaynağı olan suyun,yıkanma eylemi ile hamamlarda hayat bulması ve hamam kültürünün Türklerle özdeşleşmesi gerek kültürel gerek mimari açıdan oldukça önem taşımaktadır.Günümüz yaşam şartları ve teknolojinin de getirdiği değişimler nedeniyle , insanlar farklı deneyim ve tasarım arayışına girmektedir. Hamam denilince ilk akla gelen kurna üzerine yoğunlaşmış JUNIOR,modern hatlara sahip ve suyun mermer üzerinde akışını sergilemektedir. Malzeme kaybına yol açmayan ve üretime uygun şekilde tasarlanan JUNIOR,kurna ve tabura ikilisini bütün olarak düşünüp tasarlanmıştır. Hamam iç mekanında kullanım sayısı en çok olan ürün kurnanın farklı yorumlanması ve tasarlanması ile kullanıcılara yeni bir deneyim kazandırmaktadır.Kurna yan yüzeylerinde cam tercih edilerek,suyun mermer yüzeyinde akışını ve formun yapısını ön plana çıkarılmıştır.

HELIS

Fidan Hazal CAN
iç mekanlarda farklı işlevlerde kullanılabilme imkanı da sağlayan helis,mermerin estetik duruşunu yansıtan bir tasarımdır.küp kütle ve ona vidalanan üst kısmı ayarlanabilir oturma elamanından bir sehpaya da dönüşebilmektedir. vidalama mantığı ile yükseklik ayarlanabilmektedir. yanlardaki delikler hem kütleyi hafifletmekte hem de taşıma için tutma alanı oluşturmaktadır

TUBE


Evren YAZICI
Tube silindirlerin hayatımızda ki yerini temsil etmektedir. Etrafımızda gördüğümüz çoğu nesne silindirlerden meydana gelmektedir. Hele ki yüzyıllardır ulaşımımızı silindir yapılara dayandırdık. Bu bakış açısından yola çıkılarak tasarlanan Tube modern yaşam alanlarının vazgeçilmez bir aydınlatma ürünü olacaktır. Doğal taş ile birleşimi silindirin hayatımızda ki doğal ve temel yapılardan birinin olduğunu ön plana çıkarmaktadır. Tube aydınlatma ürününü neden tercih etmeliyiz ? Bu sorunun bir çok cevabı mevcut. Yapı taşlarının temelini yansıtan bir ürün insana daima hayatını sorgulama isteği uyandıracaktır. Uzun yapısı bulunduğu ortamda insanın içini ferahlatan ve geniş sakinliğini yansıtan bir ürün olacaktır. Doğal taştan üretilmiş olması insanın kendini doğaya bir adım daha yakın hissetmesini sağlayacaktır.

HIDDENÇiğdem KARAATA, Verda DEMİRAĞ
Esnek bir kullanım sunan hıdden aydınlatma, hareketli üst başlığı sayesinde iki tür aydınlatma sağlamaktadır.direkt ve endirekt aydınlatma olarak kullanılabilen tasarım,kapalıyken daha düşük ışık şiddeti vererek loş bir aydınlık sağlarken kapağı açık konumdayken,şiddetli ve direkt aydınlatma sağlar.hıdden kullanıcıya özgürlük sunan bir tasarımdır.istenildiği an masa lambası,gece lambası,bölgesel aydınlatma olarak hizmet verebilmektedir.tasarımda bal oniks ve mermer doğal taşları tercih edilmiştir. Yirmi santim yüksekliğe sahip olan hidden kolay üretilebilir,hafif ve mobildir.rijit formu sayesinde kolay depolanabilen bir tasarımdır.

LEDHENGE


Hilmi Yağız TÜRKYILMAZ
Masa üstü aydınlatma olarak düşünülmüştür. ışığın yönü değiştirilerek istersek doğrudan istersek dekoratif bir ışık alabiliyoruz. ürünün üst parçası mafsalı sayesinde dönebiliyor.

6. Doğal Taş Tasarım Yarışması'nda dereceye giren tüm projeler:


CALEO


Burak KOÇAK
Caleo iç mekanlar için tasarlanmış bir ısıtıcıdır. Ateş insan için eski devirlerden beri çok önemli olmuştur. Ateş eski çağlarda güvenlik için, yemek pişirmek için ve aydınlanma için kullanılırdı. Bu sebeple günümüzde hala ateş insan bilinçaltında önemli bir yere sahiptir. Caleo insanı rahatlatan ve kendini güvende hissetmesini sağlayan bu öğeyi yeniden evlerimize getirmeyi hedeflemiştir.

Proje diskalifiye edilmiştir.


KEYF-İ ÇAY

Aybüke GÖLER, Koral ORAL
5000 yıllık tarihe sahip olan çay, Türk geleneğinin bir parçasıdır. Gün boyunca hemen hemen her anımızda bize eşlik etmesinin yanı sıra, kendimize özgü çay demleme usulü ve ince belli cam bardaklar çay kültürüne eklenmiştir. “Keyf-i Çay” mermerin doku özelliğini kullanarak kullanıcılara geçmişten gelen geleneği sürdürmeyi amaçlamaktadır. Sabah kahvaltısında çaydanlığın ocaktan alınıp masaya konulması, akşamları ise televizyon karşısında sıcak çay yudumlamak gibi kullanıcıya iki farklı konsepte kullanılması için tasarlanmıştır. Ortasına küçük bir mum konularak bardak veya çaydanlıkta ki çayın içim süresi boyunca sıcak kalmasını sağlamaktadır. Seri üretime uygun bir biçimde tasarlanan Keyf-i Çay, iki opsiyonlu olarak sunulmaktadır. Üç parçaya ayrılıp CNC ile kesim işlemi tamamlandıktan sonra yapıştırılabilir böylece üç farklı renk ve taş seçeneği ile sunulabilir veya tek bir parçadan ve renkten oyma işlemi tamalandıktan sonra sunulabilir. ”

GAIA


Uygar ÇANKAYA
Gaia sadelik ve estetik kavramlarını doğal taş ve endüstriyel işlevsellikle birleştirerek, çağımız akımı minimalistliğin bir ürünü haline geldi. özgür açılarda kullanım özelliği sayesinde kullanıcıların çalışma masalarında özgün bir estetik görüntü yaratıyor. pürüzsüz yüzeyi kolay hareket kabiliyeti verirken gaia’nın özünün doğal taş oluşu ise sağlamlık katıyor. farklı boyutlardaki bölmeleri, ürünün kişiselleştirilebilmesine daha da katkı sağlıyor.

CLOCK


Aydın ALGAN
CLOCK, birbirleriyle renk olarak uyumlu doğal taşlardan seçilmiş bir duvar saati tasarımıdır. Taşlar, saatin okuma kolaylığına göre yerleştirilmiştir. (3, 6, 9, 12) Su jeti ile dairesel forma ayrılan taşlar, tekrar 4 eşit parçaya bölünmüş, daha sonrasında karkas yardımıyla bir araya getirilmiştir. Dekoratif amaçla tasarlanan ürün doğal taşın kullanım alanını genişletmiş basit ve estetik bir çözüm sunmuştur.

TAŞIN VE AHŞABIN DOĞAL BULUŞMASI


Aydın ALGAN
Tasarım, taşın ve ahşabın doğal formlarına göndermede bulunur. Küre formundaki doğal taşa açılı boşluklandırmalar yapılır, silindir ahşaplar belirli açılarda yerleştirilir. Taş küre, ahşapların yerleşimi ile sabitlenir. Silindir ahşapların üst kısımlarına açılan boşluklara sıkı geçme ile küçük ahşap silindirler konumlandırılarak askı sayısı artırılmıştır

HITORG


Ceyda KORKMAZ
Aydınlatma birimi olarak düşünülen tasarımda objeyi kendi içinde hareketli hala getirerek ışığa yön vermek hedeflendi. Böylece ışık dingin bir atmosfer için aşağı genel aydınlatma için aşağı ve yukarı dinamik bir atmosfer için ise yukarıya yönlendirilebilmektedir. Kullanılabileceği mekanlar arasında; oturma odaları yatak odaları otel lobi ve koridorları uygun bulunmaktadır. Onyx ve metal mekanizmalardan oluşmaktadır. İki üçgen onyx parça ortadaki bilye sistemi ile hareket kabiliyeti kazanmaktadır. Duvara sabit flanşlar mermerlerin eksen hareketini desteklemektedir.

LIGHTINGPARKAbdülkadir ÖZTÜRK, Yaşar GÜRBAZ
“Ligtingpark ürünü kamusal alanlar için ağaç kütüğündeki yarıklardan yola çıkılarak tasarlanmış bir dekoratif üründür. Mermerin günlük hayattaki soğuk ve ağır izlenimine karşın içerisindeki renkli ışıklarla ve tasarımıyla mermere olan izlenim değiştirilmeye çalışılmıştır. Ayrıca bisiklet park ve gece zemin aydınlatması gibi sosyal fonksiyonlar amaçlanmıştır. Mermer silindirin içinin boşaltılarak yerine ışık kaynağı yerleştirilmesiyle yan yüzeyde oluşturulan yarıklardan süzülen ışıklar zemini aydınlatacaktır.

NOBLE


Tuğba SARIDEMİR
Noble, granit ve metalin asil uyumunu içinde barındıran bir satranç takımıdır. Lüks ve kaliteli yaşamı benimseyen insanların, zekanın simgesi olan bu asil oyunu oynarken alıştıkları lüks ve kaliteyi her hamlelerinde hissedebilmesi, oyun oynanmadığı zaman ise ortam içerisinde dekoratif obje olarak sergileyebilmesi için tasarlandı. Diğer takımların aksine ürün sıra dışı akışkan formu ve kullanılan malzemelerin asilliği sayesinde mekan içerisinde sergilenen bir obje haline gelmiştir. Noble içerisinde çok ince detaylar barındırmaktadır. Tasarım noktasında :Oyun taşlarının bir takımının üst kısım siyah granit al kısım metalden diğer takımının ise kontrast olarak üst kısmı metal alt kısmı siyah granitten tasarlandı. Oyun taşlarının alt kısımlarında şerit renk farklılıkları eklendi; siyah granit olan takımda gri, metal olan takımda ise siyah metal şerit doku verildi. Satranç tahtası ise ince bir uyum olması için siyah ve koyu gri granit olarak tasarlandı.

CODE 0


Emine YILDIRIM
Doğal taşın geleneksel kullanımına alternatif olarak teknoloji ile uyumlu, dekoratif ve işlevsel bir ürün geliştirildi. Artırılmış gerçeklik teknolojisi ile Otel Lobisi ve AVMlerde QR kodu şeklinde her mekan için ayrı kod (biçim) geliştirilmeye elverişli, mekanı daha tanımlı kılmaya yönelik bu tasarımda artırılmış gerçeklik uygulaması ile mermerin tracker olarak tanıtılması ile kullanıcıların telefonlarına/tabletlerine bu kodu okutarak mekan hakkında bilgi almaları, Otel ve AVMlerin yeni nesil INFO ya ayak uydurmaları ve bu yenilikçi tasarım ile dikkat çekmeleri sağlanmak istenmiştir. 50*50 lik grid çelik konstrüksiyona yerleştirilen mermerler, led aydınlatma ile de hem dekoratif hem de işlevsel bir özellik kazanmakta. Black Pearl Mermerin simsiyah dokus ile gerçek bir QR kodu etkisi rahatlıkla verilirken şık bir görüntü sağlanmıştır. Farklı mekanlar için kod tasarımında alternatif oluşturmak için Salome Mermer tercih edilmiştir.

ÇAĞDAŞ HAMAM KONSEPTİ


Doğan Can KISACIK
Bu tasarım, kültürümüzün en değişmez simgesi olan hamamlara güncel bir bakış açışı getirerek spa ve hamam merkezlerinde kullanılmak üzere tasarlanmış özel bir birimdir. Birimde; küvet içerisinde, dikey duşta ya da hamam bölgesinde tas vasıtasıyla duş almak mümkündür. Göbek taşı ise her zamanki odağındadır.